استیو جابز، نابغه اپل درگذشت

چند ساعت پیش استیو جابز، پدر نسل هر چیزی که نام اپل (Apple) را بر خود دارد، پس از سالها درگیری با سرطان در 56 سالگی درگذشت. او یکی از نابغه های دوران جدید بود که سی و چند سال پیش کاری را در گاراژ خانه اش آغاز کرد که نتیجه آن را امروز میلیون ها انسان در جهان در جیب و کبف خود و بر روی میزشان دارند. iPhone، iPad، Mac در همه تنوع خود نوآوری های کسی هستند که آن زمان در بیست و چند سالگی کارش را با یک کامپیوتر ساده شروع کرد و امروز پیروان اپل شبیه یک فرقه شده اند واو را در ادامه نواوری های „i” او را iGod نامیده اند.
نخستین کامپیوتری که او با استیو وزنیاک در سال 1976 با هم ساختند را اپل 1 نامیدند. او می گفت: وقتی کارمان تمام شد، به هم نگاه کردیم و پرسیدیم که خوب، حالا اسمش را چه بگذاریم؟ نمی دانستیم. یکی از ما سیبی را نیمه خورده بود و در کنار پنجره گذاشته بود. آن را دیدیم و گفتیم: اپل!
من با اپل 2 در سال 1985 آشنا شدم که با CPU 6502 و 4 KB حافظه ساخته شده بود. برای کار با آن در دانشگاه باید از روزها قبل نامت را در لیست انتظار می نوشتی تا بتوانی یک ساعت با آن کار کنی. بعدها استیو جابز به دنبال CPU موتورولا 68000 رفت و اپل را با 68000 ساخت. در اواخر سالهای 80 پس ار درگیری با همکاران خود از اپل جدا شد شرکت NeXT را درست کرد. هر چند که  با 68000 بهترین تصمیم را برای آینده کامپیوتر های شخصی گرفته بود، کامپیوتر های NeXT نتوانستند در بازار جای خود را بگشایند، هر چند که نوآوری و معماری جذابی بودند. متاسفانه اینتل با معماری CPU ویژه خود و تمام دشواری هایی که تا امروز دردسرهای ویندوز و محدودیت آدرس CPU را به ما تحمیل کرده است، از نظر بازاریابی موفق تر بود و امروز اپل نیز ار آن استفاده می کند.
استیو جابز در سال 1996 NeXT را به اپل به بهای 400 میلیون دلار فروخت و به اپل بازگشت. اپل بارها و بارها تا پای ورشکستگی رفت و بازگشت تا سرانجام ابتدا با سری جدید مک با تنوع زیاد و سپس با ورود به بازار تلفن همراه، به آنجایی رسیده است که امروز می بینیم.
به کار اپل اشکال زیاد وارد است اما هیچ کس نمی تواند به تحول عظیمی که استیو جابز و شرکت اپل در جهان و در زندگی مردم ایجاد کرده است، خدشه وارد کند.
همین دیروز بود که آیفون جدید 4S را به نمایش گذاشتند. تلفن هوشمند جالبی که بار دیگر همه رقیب های سرسخت خود را پشت سر گذاشت.
اینها را در محدودیت زمان و در شوک مرگ استیو جابز و با استفاده از حافظه نوشتم و شاید تاریخ ها دقیق نباشند.